Ez az út másabb, mint a korábbiak. Ugyanis ez szakmai volt. A Nemzetközi Klasszikafilológiai Intézet (FIEC) 5 évente megrendezésre kerülő konferenciáját 2014-ben Bordeaux-ban rendezték meg.
Mivel már 2013 szeptemberében tudtam, hogy elfogadták a jelentkezésemet előadás tartására, ezért a jegyeket korán és olcsón megvettem. Közvetlen járat nincs Budapestről, így átszállásos megoldást kellett nézni. Odafele Párizson keresztül mentem. A francia fővárosig a Ryanair volt a legolcsóbb. Innen két választási lehetőségem volt: vagy Air France-cal vagy a TGV-vel jutok el Bordeauxba. Utóbbi mellett döntöttem. TGV-vel még sosem utaztam, és időben véve a két jegy ugyanannyiba került.
Visszafelé Londonon keresztül jöttem. Bordeaux-London Ryanair-rel, majd onnan Wizz-zel Debrecenbe.
Párizs
A Ryanair gépe a Párizstól északra, kb. 90 km fekvő Beauvais városába érkezik. Az út majd 1,5 óra busszal. Mivel a vonatig volt még pár órám, így addig egy picit szétnéztem. 20 évvel ezelőtt voltam először és azóta is utoljára Párizsban.
Az Eiffel-torony fért bele, valamint a Szajna partján egy kávé. A vasútállomás, ahonnan a TGV indult. Bármi hihetetlen, de az 1. és 2. osztályú jegy ugyanannyiba került. A vonat időben indult, és nagyon kényelmes volt. Nem érződött, hogy 300 km/h-s sebességgel haladnánk. Bő három óra alatt a 600 km-s távolságot (5 helyen állt meg).
Bordeaux
Franciaország dél-nyugati részén, Aquitániában, a Garonne-folyó két partján fekszik a nagyjából negyedmillió lakost számláló Bordeaux, melynek történelmi városrészét az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. A klasszikus és neoklasszikus épületek harmóniája az elmúlt két évszázad során szinte semmit sem változott. Az utóbbi évtizedben már tudatosan fektetnek hangsúlyt arra, hogy a város hangulatát változatlan formában őrizzék meg továbbra is.
Bordeaux neve a borral azonosítható. A borkereskedelem már régóta virágzik. Építészete a 18. századból származik. Az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította a „Hold kikötője” néven, ami a város elhelyezkedésére utal: a Garonne folyó félhold alakú kanyarulatában terül el a város.
A belvárost gyalogosan a legjobb felfedezni. Monument aux Girondins-től indultam. Ez egy oszlop mellett álló szökőkút, amely a folyótól távolabbi, széles sétány végén található. A különleges műalkotás a Harmadik Köztársaság (1870-1940) alatt épült, s megemlékezik a Bordeaux-i parlamenti képviselőkről, akik a terror áldozataivá váltak a forradalom során. Az 50 méter magas oszlopról a szabadságszobor tekint le Bordeaux városára.
A Grand Théáthre a Place de la Comedie téren áll. A Színház a neoklasszikus építészet egyik első darabja. Előtte egy óriási emberi arc szobor foglal helyet.
Jobbra tőle pedig a klasszikus-barokk stílusban épült Église Notre-Dame templom.
A város egyik központi terén, a Place Pey-Berland-on áll a Cathédrale Saint-André. A Szent András-katedrálist még román stílusban kezdték építeni, később az észak-franciaországi gótika jegyében folytatták. Külön áll a katedrális harangtornya: tour Pey-Berlandnak hívják, az érsek neve után, aki 1440 és 1446 között emeltette.
A katedrális mellett áll a szintén klasszicista stílusban épült Városháza. Sajnos nem látogatható, de kívülről is impozáns látványt nyújt.
Bordeaux sétálóutcája, a Saint Catherine. Bordeux életteli nagyváros lévén számos lehetőséget kínál a vásárlásra vagy akár csupán egy kellemes sétával egybekötött kirakat nézegetésre. A Saint Catherine a város sétálóutcája, kilométer hosszan tele üzletekkel, éttermekkel és kávézókkal. Európa egyik leghosszabb bevásárló-utcájában az egyszerűtől a luxust kínáló boltokig mindent megtalálhatunk.
Bordeaux egyik régi városkapuja, mely a Tőzsdetérhez vezet.
A város talán legszebb tere, a Place de la Bourse, a Tőzsdetér és a legújabb turista látnivaló, a Víztükör, a Le Miroir d'Eau között. Negyedóránként párát lövell ki magából, miáltal a környező gyönyörű paloták visszatükröződnek. Leírhatatlan a látvány, és nincs is máshol Európában. Olyan, mintha víz jönne fel a földből, de belefutva se leszünk vizesek. Valójában a tükör, egy 130 méter hosszú, 42 méter széles gránit, amit ha nem borít a 2 cm-es víz, olyan, mint egy óriás pala. Számítógéppel vezérelve negyedóránként, fúvókákon keresztül párát szivárogtat ki magából, ami sűrű ködként látszódik.
A Maison du Vin de Bordeaux-i borház. Szinte az összes környező borvidék boraiból lehet kóstolni.
Egy bordeaux-i vacsora:
Bordeaux, egy csodálatos, nyüzsgő, élettel és bájjal teli nagyváros, aminek 18. századi épületei a világ-örökség része. Aki a környéken jár és szereti a jó borokat, annak mindenképp megéri, hogy egy napot eltöltsön ebben a nagyszerű városban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.