Az előző poszt ott maradt abba, hogy megnéztük Rodezt, Aveyron megye központját. Ezt követően pedig autóval indultunk neki, hogy felfedezzük a megye kisebb-nagyobb látnivalóit.
Első állomásunk Bozuls volt. A világon sokfelé találunk különleges fekvésű falvakat, városokat, de a Dél-Franciaországban, egy patkó alakú szakadék szélére épült Bozouls kétségkívül az egyik leglátványosabb.
A Tro de Bozouls-ként ismertté vált patkó alakú kanyon a legmélyebb pontján akár száz métert is elérheti a házak alatt. A szakadékot a kétmillió évvel ezelőtt, a gleccserek visszahúzódásakor és olvadásakor sokszorosára duzzadt és igen sebesség Dourdou folyó alakította ki. A kanyon természetes védelemként is szolgált, a 9. században egy vár is épült ott, amelynek már csak romjai láthatók. Ma a 12. században épült Sainte-Fauste templom a leghíresebb építmény, amely a sziklanyelven magasodik.
A 2757 lakosnak otthont adó Bozouls házainak egy része mindössze méterekre áll a szakadék szélétől, így a városka egyszerűen lenyűgöző látványt nyújtott.
535 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő bazaltburkolat felett helyezkedik el Château de Calmont d'Olt, mely 100 méterre magasodik Espalion városa és a Lot völgye fölé. Panorámás kilátást nyílik az Aubrac-felvidékre. Ólom töredékek és csiszolt kövek bizonyítják, hogy a helyszínen már 5000 éve éltek. Mindig is katonai jelentőségű volt, a parancsot Rodeztől kapta. A 16. században elhagyták a várat.
Espalion öreg hídja vörös homokkőből épült, kivéve a parapeteket. Espalion hídját már egy 1060-as oklevélben megemlítették, amely a Conques apátságban található. A hidetn később gótikus stílusban építették újjá, és tornyokkal látták el, amelyek védelmi funkcióként szolgáltak. Sajnos ezek mára már nem maradtak fenn, de így is lenyűgöző látványt nyújt.
A híd mellett magasodik a régi palota. Azzal a feltétellel építették, hogy egy templomra néző tornyot is fel kell húzni. A kastély később városháza, bíróság, börtön, banki épületként is szolgált,
A híd túloldalán megmaradtak a régi házak, a tímárok épületei.
Ancienne église Saint-Jean-Baptiste 1472-ben épült,
míg a Église paroissiale Saint-Jean-Baptiste a 19. században.
A városon áthalad a Via Podiensis nevű zarándok út, mely szintén Santiago de Compostelában ér véget, és Espaliontól már csak 1372 km-re van a vége.
1442-ben Flaujac lakói megkérdezték Antoine de Castelnau-t, Calmont urát, hogy engedélyt adjon arra, hogy megépíthessenek egy "megerősített házat", amely veszély esetén védelmet nyújtana a lakóknak.
A kastély, ahogy épült, szabálytalan négyszög alakú volt. A keleti és nyugati oldalak a leghosszabbak: 71 méter. Az északi fal 60 méter és a déli fal 41 méter. Az épületen belüli két utcát is kialakítottak.
Hangulatos volt Fort de Flaujac-ban sétálni. Egy helyi lakos elmondta, hogy ők Bretagne-ban laknak, és a kastélyhoz hétvégente járnak csak le. Több, mint 20 éve vették meg a vár egy részét, és azóta "pofozgatják", alakítgatják. Érdekes lehet, hogy hétvégi házként nekik egy kastélyuk van :)
Saint-Côme-d'Ol-ban az egykori kastély ma már a városházának ad otthont. A falu utcái körgyűrűben veszik körbe az óvárost.
Meglepődtünk, amikor egyszer csak magyarul szóltak hozzánk. A nő édesapja magyar származású, de ő már Franciaországban született, de megtanult magyarul. Örült, hogy magyar hangot hallott :)
Az Abbaye de Bonneval-t 1147-ben alapították a Mazergeri apátság ciszterci szerzetesei Rouergue-ban. A neve "jó völgy", mely tipikus ciszterci név. A Bonneval gyorsan gazdaggá vált és jelentős apátsággá nőtte ki magát, amely jelentős birtokokat kapott az ország egész területén.
A Száz éves háború alatt jelentős károkat és veszteséget szenvedett, amikor a Rouergue-t 1360-ban az angolok a Brétigny-i egyezményhez csatolták. Hosszú ideig tartó dekadencia következett. A francia forradalom idején, 1791-ben a további tizenhárom szerzetesnek el kellett hagynia az apátságot.A 19. században lendült fel újra; ekkor csokoládégyárat is nyitottak, és turbinát építettek a folyón, hogy villamos energiát termeljenek.
Napjainkban a Bonneval-i közösségben 30 apáca él, 29-98 éves kor közöttiek. Még mindig nagyon finom és ismert csokoládét és bort termelnek, de mindenekelőtt arra törekszenek, hogy teljesítsék az imádságukat.
Estaing szintén a Via Podiensis-n található. Estaing az életbemaradását zarándokok áthaladásának köszönheti. Kiemelkedő Saint Fleuret ünnepe, melyet a 19. század óta minden év július első vasárnapján tartanak. Saint-Fleuret ereklyéit Estaingbe hozták, aki a város védnöke lett.
A Pont d'Estaing gótikus hidat 1490-ben építették Francois d'Estaing püspök kezdeményezésére. A hídon egy kis kápolnát is építették.
Az Église Saint-Fleuret d'Estaing templomot a 15. században építették, amely a város védőszentje emlékeit is őrzi. Aranyozott szobrot is emeltek a Szent Fleuretnek.
A Château d'Estaing (Estaing kastély) az ősi Estaing család otthona, akik mind Rouergue, mind a francia történelemnek számos híres, jelentős személyt, katonát és vallási vezetőt adott. pl. Valéry René Marie Georges Giscard d’Estaing 1974 és 1981 között az Ötödik Köztársaság 20. elnöke volt.
Aveyron megye látnivalóiról itt olvashatsz:
Kövesd az Alitraveling blogot a Facebook oldalán is, hogy még több utazással és utazás életérzéssel kapcsolatos információról értesülj első kézből!
https://www.facebook.com/alitraveling/
Az Alitraveling blog már az Instagramon is aktív!
Keress az alábbi felhasználónéven: https://www.instagram.com/alitraveling.blog.hu/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.